«Якщо людина відчуває себе дискомфортно — це перша ознака токсичних стосунків», — психіатр Спартак Суббота
Коли одна людина знецінює іншу, ігнорує її потреби або використовує для досягнення своїх цілей тривалий час — це називається насильством. Про це розповів психіатр, психотерапевт і науковий керівник Інституту когнітивного моделювання Спартак Суббота в ефірі «Радіо НВ».
Дуже часто люди не розуміють, що стикаються з психологічним насильством, тому що приділяють мало часу тому, щоб прислухатися до себе, оцінити власний стан і свою взаємодію з партнером.
«Якщо людина відчуває себе дискомфортно — це вже перша ознака токсичних стосунків. Так само як і небажання повертатися додому, фізіологічний дискомфорт поруч із партнером. Нервова система ще раніше визначає дискомфорт для себе, ніж ми особисто починаємо розуміти, що відбувається», — зазначив психіатр.
У кожних стосунках можуть бути конфлікти, але психологічне насильство — це систематичний вплив на людину словами або діями, який, крім емоційного вигорання, призводить і до фізіологічних розладів.
«Люди в стані постійного емоційного напруження дуже швидко вигорають. Чим більше стресу, тим менша стресостійкість, і тим частіше будь-яка дрібниця може вибити людину з колії. У якийсь момент можуть початися проблеми соматичного характеру, депресія, знизитися імунітет, тому що він безпосередньо пов’язаний з реакцією на стрес», — прокоментував Спартак Суббота.
Ні в якому разі не можна терпіти те, що відбувається. Потрібно відстоювати особисті кордони, заявляти про свої почуття, і якщо партнер не готовий змінюватися, розірвати коло насильства. Кращий спосіб відновитися психологічно — змінити оточення, звернутися до психолога або знайти підтримку у рідних.
«Інститут когнітивного моделювання спільно з «Фондом Маша» Маші Єфросініної та Товариством Червоного Хреста України запустили онлайн-платформу «Мені здається», де будь-який охочий анонімно може поділитися своєю історією або підтримати інших. Ми зібрали вже близько сотні історій людей, які переживають як психологічний, так і фізичний, сексуальний або економічний види насильства. У нашому суспільстві прийнято терпіти і замовчувати такі ситуації, але я закликаю говорити про проблему і формувати нульову толерантність до насильства. Пам’ятайте, коли вам здається, вам зовсім не здається», — підкреслив Спартак Суббота.
І якщо ви стали свідком таких аб’юзивних стосунків, психіатр радить почати з питань про те, чи все влаштовує людину у цих стосунках. Дайте їй можливість самостійно знайти відповіді, перш ніж прямо вказувати на факт насильства у стосунках із партнером. Часто потерпілі захищають своїх насильників, не помічаючи всіх наслідків або маючи залежність від них.